Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.12
2024

Program „Podróże z klasą”

W dniach 19 – 21 listopada b.r. starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej brali udział w wycieczce do Warszawy.

Program „Podróże z klasą” to przedsięwzięcie realizowane przez Ministra Edukacji, w ramach którego przyznaje się środki na finansowanie wycieczek szkolnych. Jak czytamy w podstawowych zasadach tego projektu ma on na celu uatrakcyjnić proces edukacji poprzez umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Ma także wspomóc realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz uczyć w oparciu o praktyczne eksperymentowanie w centrach nauki i odkrywaniu kultury. Aby spełniać te założenia, miejsca docelowe nie mogły być przypadkowe, lecz musiały być starannie dobierane. W tym roku udało się zdobyć na taki wyjazd kwotę 26798 zł, dzięki czemu (z niewielką dopłatą) uczniowie starszych klas mogli pojechać na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszy dzień wycieczki zaczęliśmy już na „wysokim poziomie”, bo była to wizyta na tarasie widokowym lotniska Okęcie. Co sprytniejsi od razu starali się rozpoznać pochodzenie lądujących i startujących samolotów. Później pojechaliśmy na Stare Miasto, gdzie czekała na nas porządna dawka historii. Zwiedzanie wnętrz Zamku Królewskiego,gdzie wiszą piękne, historyczne obrazy, które doskonale znamy z podręczników do historii, czy j. polskiego. Potem spacer zabytkowymi uliczkami Starówki, Pałac Prezydencki, Barbakan,podziwianie pomników: Króla Zygmunta III Wazy, Warszawskiej Syrenki, Małego Powstańca. Byliśmy też w kościele św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina, które do Polski przywiozła siostra kompozytora prawdopodobnie... w słoiku. Na koniec dnia piękny, choć trochę zamglony widok z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. Później wreszcie zakwaterowanie w hotelu,a dla grupki tych „niezmordowanych” jeszcze wieczorny spacer po stolicy.

Drugiego dnia po mieście poruszyliśmy się za pomocą komunikacji miejskiej. Już sama podróż metrem, czy tramwajem była dla naszych uczniów atrakcyjna. I tym razem zwiedzanie zaczęliśmy od wspinaczki po schodach, tyle że na nasz Stadion Narodowy. Choć byliśmy tylko na trybunach, to myślę, że dla fanów piłki nożnej był to ważny punkt programu. Potem zaplanowaliśmy dłuższy pobyt w Centrum Nauki Kopernik, po drodze jeszcze tylko zdjęcie przed pomnikiem Syrenki Warszawskiej nad Wisłą. Kto już kiedyś poznał to centrum naukowe, ten wie,że to powierzchnia pełna doświadczeń, ciekawostek, eksperymentów, dziwów, niemalże magii a wszystko to nauka w namacalnej formie. Każdy tam coś dla siebie znajdzie, wystarczy się rozejrzeć.

Z nowoczesnych wnętrz, przenieśliśmy się znów do czasów związanych z historią naszej ojczyzny, zwiedzając Polin Muzeum Historii Żydów. Na zakończenie, już wieczorową porą, udaliśmy się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie akurat wypadała zmiana warty.

Trzeciego dnia po zabraniu wszystkich bagaży pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. To chętnie odwiedzane miejsce, związane jest właśnie z młodym pokoleniem, które nie wytrzymało presji okupanta i swój naturalny bunt skierowało przeciwko niemu. Ostatnim punktem programu był spacer po Królewskich Łazienkach, Pałac na wyspie a tam sympatyczne spotkanie z dzikim ptactwem. No i nasze drugie zetknięcie z postacią Fryderyka Chopina w Warszawie - słynny pomnik pod wierzbą płaczącą. Wycieczkę do stolicy zakończyliśmy wizytą w galerii, tym razem handlowej, o znaczącej nazwie „Złote Tarasy”.

Ten krótki, ale bardzo aktywny pobyt, pokazał naszym uczniom wiele miejsc do ciekawych obserwacji i dostarczył dużo pozytywnych emocji i wrażeń.

W imieniu uczestników i ich rodziców dziękuję:

p. Janinie Utrackiej za opracowanie wniosku,

gminnym pracownikom CUWu za koordynowanie i realizowanie projektu,

dyrektorowi p. Bogdanowi Ligockiemu za pomoc w finalizacji wyjazdu, przewodnikowi p. Józefowi Polokowi i paniom opiekunkom: Amelii Jałowiczor, Mirce Haratyk, Barbarze Matuszny, Monice Baraniok i...sobie za skuteczne (mimo niesprzyjającej aury) zrealizowanie planów wycieczki w praktyce.

 

opracowała Barbara Dymarek



Dodał: Patrycja Wędzel (9487)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
marzec 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: marzec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej