2024
Lotnictwo sanitarne – historia i przyszłość
Lotnictwo sanitarne w Polsce ma długą i bogatą historię.
W 1924 roku generał-doktor Felicjan Stawoj-Składkowski, Szef Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych, powołał Komitet Rozwoju Lotnictwa Sanitarnego w Polsce, a w kolejnym kroku – Komitet Wykonawczy Polskiego Lotnictwa Sanitarnego. Już rok później, 24 października 1925 roku, odbył się pierwszy lot z pacjentem na pokładzie.
Po latach przerwy, w 1955 roku wznowiono działalność cywilnego lotnictwa sanitarnego, a od 2000 roku w Polsce funkcjonuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Obecnie w kraju działa 21 stałych baz HEMS oraz jedna baza Samolotowego Zespołu Transportowego. Wysiłek pracowników i załóg pozwolił przetransportować ponad 142 tysiące pacjentów, zapewniając im profesjonalną pomoc w krytycznych momentach.
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy powstania lotnictwa sanitarnego, podjęto inicjatywę budowy pomnika dedykowanego pracownikom Lotnictwa Sanitarnego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomnik zostanie wzniesiony na terenie Centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Realizacja tej inicjatywy będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnych samorządów, darczyńców oraz innych źródeł.
Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!
Upamiętnienie osób, które z poświęceniem niosły pomoc z powietrza, to wspólna sprawa nas wszystkich. Przyłączmy się do tej szczytnej inicjatywy!