Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
1.12
2020

Uroczystość wręczenia Nagród w Dziedzinie Kultury

Uroczystość miała miejsce w Centrum Pasterskim w Koniakowie. Wręczenia nagród w formie podziękowań i listu gratulacyjnego dokonali, Wójt Gminy Istebna Łucja MichałekPrzewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski wraz z Przewodniczącą komisji kultury i oświaty Barbarą Kubas oraz Vice-przewodniczącą Barbarą Bielesz. Laureatom wręczone zostały także bukiety kwiatów oraz nagrody pieniężne. O działalności artystycznej docenionych twórców odczytała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek-Francuz. Do życzeń dołączył się również obecny na sali radny Hubert Kukuczka.

Nagrody w Dziedzinie Kultury za rok 2019 otrzymali:

  Irena Motyka  - jako jedna z najbardziej cenionych twórczyń, wykonująca elementy do strojów ludowych – czepce. Od dzieciństwa dba o kultywowanie tradycji robienia czepców metodą igiełkową (siateczkową). Posiada w swojej kolekcji wzory, którymi inspiruje się tworząc kolejne czepce.  Czepce, które wykonuje noszone są do strojów beskidzkich i cieszyńskich. Aby zachować tradycję robienia czepców metodą igiełkową wzięła udział  w projekcie „Mistrz Tradycji” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, podczas którego nauczyła młode pokolenie tego skomplikowanego rękodzieła.  Nagrała również film instruktażowy „Szkolenie robienia czepców metodą igiełkową”, gdzie pokazała krok po kroku jak wykonać czepiec.   Dziś  jest mistrzem i  największym autorytetem w tej dziedzinie. Prowadzi liczne pokazy i warsztaty dla zainteresowanych. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest jedną z ostatnich żyjących kobiet, które wykonują to skomplikowane rękodzieło.

  Teresa Legierska – jedna z najbardziej uzdolnionych spośród wielu współczesnych koronczarek. W 1978 roku decyzją Rady Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie uzyskała tytuł twórczyni ludowej zatwierdzony przez Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie. Jest to koronczarka, która na przestrzeni lat wypracowała własny styl, który odróżnia ją od innych. Cechą charakterystyczną dla Teresy Legierskiej jest to, że uwielbia kolekcjonować swoje wzory dla następnych pokoleń. Jako jedna z nielicznych posiada w domu ogromne zbiory swoich prac oraz stare wzory wykonane przez jej mamę. Swoje umiejętności przekazała córce oraz wnuczkom. Brała udział w licznych konkursach i wystawach. Prace Teresy Legierskiej znajdują się w zbiorach Muzeum w Toruniu, Muzeum Beskidzkim w Wiśle, w Muzeum w Cieszynie, zaś największy zbiór w Cepelii „Czantoria”. Jej koronki trafiły do wielu kolekcjonerów z kraju i zagranicy. Prace wykonane przez Teresę Legierską znajdują się m.in. w  kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudy. Jej prace są również  poza granicami m.in. We Francji, Niemczech, Rosji, Australii, Indiach, Nepalu i innych.

   Bolesław Michałek – jeden z najbardziej uzdolnionych rzeźbiarzy. W wieku 13 lat zapisał się do „ Kółka Miłośników Sztuki” zwanego inaczej „Kółkiem Rzeźbiarskim” prowadzonym przez Eugeniusza Białasa. Tam zauroczył się pięknem, które można utrwalić w rzeźbie, bądź rysunku. Swoje rzeźby pierwszy raz, dzięki mamie, wystawił w Lublinie, później na Wystawie Twórczości Ludowej przy TKB w Wiśle, wystawiał również na wystawie Twórczości Ludowej organizowanej przez Gminny Ośrodek kultury w Istebnej. W 2000 roku podjął próbę rzeźby w kamieniu.  Wykonywał ponad tysiąc elementów architektonicznych do pałacu prezydenckiego w Kijowie na Ukrainie. Podejmował odważne tematy rzeźby figuralnej. W wielu miejscach pojawiały się anioły. Kolejnym wyzwaniem okazała się rzeźba na tzw. „ Plac Artystów” wystawiona w Kielcach. Rzeźba przedstawiała dzika nawiązującego  do legendy o powstaniu Kielc. Jest też autorem bramy na zabytkowy cmentarz w Istebnej, Pomnika Pomordowanych w Istebnej, pomnika św. Jadwigi w Bierdzanach. Natomiast jego rzeźby rozsiane są od Australii przez Japonię, Ukrainę, Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Niemcy, Belgię, Anglię i za kolejny ocean USA i Kanadę. B. Michałek jest tez inicjatorem trzech wystaw poświęconych Janowi Pawłowi II oraz współorganizatorem koncertów poświęconych zmarłemu Papieżowi. Starał się też pielęgnować i społecznie odrestaurowywać zabytki znajdujące się na terenie Trójwsi np. marmurowy krzyż u Szymcze, nagrobki księży na Istebniańskim cmentarzu, kapitalny remont zbiorowej mogiły pomordowanych w Jabłonkowie podczas II Wojny Światowej  (cmentarz katolicki), renowacja krzyża (cmentarz w Koniakowie), nagrobki znanych postaci ziemi Istebniańskiej: Barbary Wałach, Kawuloka Michała (Król Gór), rodziny Kawuloków, Stanisława Legierskiego. Wykonał także renowację pomnika Pawła Stalmacha w Istebnej, renowację Figury Matki Bożej w parku w Istebnej. Jest też autorem przedsionka marmurowego oraz płaskorzeźby ks. Leopolda Tempesa do Kościoła Dobrego Pasterza w Istebnej oraz rzeźby św. Charbela. Od 37 lat wykonuje sakralne dekoracje. I tak przygoda artysty z rzeźbą trwa już ponad trzydziestu lat. W pracowni leży jeszcze sporo projektów, których nie udało się zrealizować, ale być może kiedyś powstaną.

Nagrodzonym artystom gratulujemy i dziękujemy Piotrowi i Marii Kohut z

Centrum Pasterskie w Koniakowie

oraz

Karczma Świstak

za pyszny poczęstunek.

 

fot. Jacek Kohut

 


Zobacz reportaż:
Uroczystość wręczenia nagród w dziedzinie kultury


Dodał: (7642)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2024/12/7 2024/12/8 2024/12/14
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej