Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.04
2023

Spotkanie podsumowujące realizację projektu MOC TRADYCJI / SÍLA TRADIC

Za nami spotkanie podsumowujące realizację projektu MOC TRADYCJI / SÍLA TRADIC, w którym udział wzięli: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka, Starosta Obec Hrčava Petr Vyšlan, Starosta Obec Čierne Peter Staňo, przedstawiciele kierującego projektem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Piotr Wróblewski oraz dr Paweł Ćwikła, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek, Radna Gminy Istebna Lucyna Bytow, Prezes MK PZKO w Gródku Magdalena Ćmiel, a także Radny Sołectwa Istebna Jerzy Kędzior reprezentanci środowiska kulturalno-artystycznego – znany rzeźbiarz, twórca ludowy Paweł Jałowiczor oraz działająca na rzecz popularyzacji i promocji kultury ludowej regionu Katarzyna Rucka-Ryś.

Gości wydarzenia powitała Dyrektor Łucja Dusek, która przedstawiła także partnerów projektu i poprosiła o zabranie głosu Wójt Gminy Istebna. Pani Wójt podziękowała prof. Wróblewskiemu za wielką determinację i zaangażowanie oraz to, iż projekt zaowocował powstaniem nowych opracowań dokumentujących kulturę pogranicza, do których będzie mogło sięgać szerokie grono odbiorców. Słowa podziękowań padły też pod adresem Dyrektor GOK Istebna Łucji Dusek, która w końcowym etapie rozliczenia projektu przejęła jego koordynację z ramienia Gminy Istebna, a także jej współpracowników. Wójt Gminy Istebna podkreśliła potencjał, jaki widzi we współpracy międzynarodowej, wyrażając radość z obecności włodarzy graniczących z gminą Istebna miejscowości  Hrčava oraz Čierne. Nie zabrakło też zaproszenia na zbliżające się uroczyste otwarcie kompleksu rekreacyjnego na Trójstyku, jakie zaplanowane jest na 1 maja.

Zabierając ponownie głos dyrektor Łucja Dusek zachęcała zebranych do zapoznaniem się z pełnym zrealizowanym w ramach projektu materiałem filmowym, jaki dostępny jest na kanale You Tube Moc tradycji. Przebieg całego projektu oraz  jego efekty przedstawił zebranym prof. Wróblewski, mówiąc o tym, jak przedsięwzięciu przyświecał cel zacieśnienia współpracy transgranicznej i budowania więzi społecznych w oparciu o wzajemne poznanie się, któremu służyły wyjazdy krajoznawcze i wspólne imprezy kulturalne. Przedstawił on także trwałe pokłosie projektu, jakim jest dziewiętnaście filmów w polsko-czeskiej wersji językowej z komentarzem naukowym dr Pawła Ćwikły, będąca już w posiadaniu Biblioteki Publicznej w Istebnej publikacja Baza Danych o Tradycji 1.0 oraz pełen zapis przeprowadzonych z mieszkańcami pogranicza wywiadów, jaki w postaci nośników pamięci przekazany został do bibliotek w Istebnej i Hrčavie. W rozmowach z przedstawicielami różnych grup wiekowych pracownicy naukowi podejmowali zagadnienia przestrzeni, w której żyją, wartości, jakimi się kierują, a także spojrzenia na przeszłość.

Spotkanie zakończyło się rozdaniem książek Baza Danych o Tradycji 1.0, która, jak zapewnia autor niebawem będzie mieć swoją kontynuację. Projekt będzie też miał swoją międzynarodową promocję, bowiem prof. Piotr Wróblewski przedstawi go w najbliższym czasie w bibliotece Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas spotkania poświęconego brytyjskiemu filozofowi  Rogerowi Scrutonowi.

Projekt pt. „Moc tradycji / Síla tradic” finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z funduszy Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska Przekraczamy Granice 2014 – 2020 o numerze projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001641.



Dodał: Oliwia Szotkowska (8930)