2023
III Piknik Wojskowy w Gminie Istebna
Za nami czas przepełniony wojskowymi atrakcjami, a przede wszystkim czas spędzony w fantastycznej atmosferze sprzyjającej wypoczynkowi w rodzinnym gronie. Tegoroczny Piknik zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotekę Publiczną w Istebnej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej miał nieco inny charakter niż było to w latach ubiegłych i z racji obchodzonego w naszej gminie Roku Rodziny szczególny nacisk położony został na atrakcje skierowane do rodzin z dziećmi. Od godziny 15.00 na terenie Amfiteatru „Pod Skocznią” na uczestników wydarzenia czekały już stoiska promocyjne jednostek wojskowych, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Beskidzkiej Grupy GOPR, a także atrakcje przygotowane przez Szkołę Przetrwania. Na stoisku 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego zobaczyć można było polskiej produkcji Pojazd Wojsk Aeromobilnych AERO oraz HMMWV. Oba te pojazdy udostępnione zostały do zwiedzania, a wykorzystujący je na co dzień żołnierze z chęcią przekazywali informacje na temat ich zastosowania oraz możliwości. Służący w jednostce mundurowi prowadzili także szkolenie z podstawowych zasad samoobrony. Pojawiła się również dodatkowa atrakcja dla dzieci w postaci kącika artystycznego z grami, kolorowankami i kalamburami.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej przyjechała do nas Nieopancerzonym Transportowym Jelczem 442.32, a dodatkowo na ich stoisku prezentowane były: Motor Yamaha XTZ 690 oraz Quad Polaris SPM 1000E. Tuż obok na stanowisku 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna zobaczyć, a nawet wziąć do ręki można było broń palną, jaką wykorzystują żołnierze tej formacji.
Na Pikniku Wojskowym w otoczonej górami Istebnej nie mogło też zabraknąć ratowników z Grupy Beskidzkiej GOPR, którzy prezentowali swoje mobilne centrum dowodzenia akcją poszukiwawczą. Widząc jak wiele potrzeba starań by odnaleźć zaginionych lub poszkodowanych turystów w trudnym górskim terenie odwiedzający stoisko promocyjne GOPR nie mogli uniknąć refleksji nad potrzebą rozwagi w trakcie pieszych wędrówek.
Inną skłaniająca młodych ludzi do przykładania wagi do bezpieczeństwa atrakcją był symulator dachowania z jakim na Pikniku Wojskowym pojawił się Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna Koniaków Centrum zaprezentowała sprzęt z jakiego strażacy korzystają podczas akcji gaśniczych i ratowniczych, a wielką frajdą w upalny dzień była dla dzieciaków kurtyna wodna. Na terenie amfiteatru pojawiła się także Szkoła Przetrwania, która oferowała uczestnikom wydarzenia ściankę wspinaczkową, strzelanie z łuku oraz przeciąganie liny.
W trakcie Pikniku Wojskowego nasz ośrodek kultury przeprowadził skierowany do dzieci konkurs plastyczny pod hasłem „Mój Bohater Żołnierz”, podczas którego najmłodsi mieli okazję w artystyczny sposób wyrażenia swego podziwu i szacunku dla wymagającej służby Ojczyźnie.
Na tych którzy sami chcieliby w przyszłości pracować dla dobra i bezpieczeństwa naszego kraju czekało Wojskowe Centrum Rekrutacji, gdzie można było zasięgnąć szczegółowych informacji na temat podjęcia szkolenia i służby wojskowej.
Oficjalne otwarcie III Pikniku Wojskowego nastąpiło, kiedy to reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej Roksana Klamka poprosiła wszystkich o powstanie i wspólne odśpiewanie hymnu, a na maszt uroczyście podniesiono naszą flagę narodową.
Pierwszym punktem programu był niezwykle widowiskowy pokaz walki w bliskim kontakcie, jaki zaprezentowali żołnierze z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, po którym na scenie pojawiła się Kapela Młodzi Gniewni. W międzyczasie odbywał się wyczekiwany przez smakoszy Konkurs na Najlepszą Grochówkę Wojskową Trójwsi, a w jury zasiedli oczywiście… wojskowi z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oraz Roksana Klamka z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
Po występie kapeli na scenę zaproszona została Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka, a także goszczący na Pikniku Wojskowym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz Magdalena Wawrzeczko z Biura Ministra Obrony Narodowej, po czym nastąpił uroczysty moment ogłoszenia wyników obu konkursów oraz wręczenia nagród.
W konkursie na Najlepszą Grochówkę Wojskową miejsce III otrzymały Panie z KGW Istebnianki, nagroda za miejsce II powędrowała do Karczmy Olza, a zwycięską grochówkę, jak się okazało przygotowało KGW Jaworzynka.
Wiele radości i wzruszeń było oczywiście podczas ogłoszenia wyników konkursu plastycznego dla dzieci, a młodsi z jego uczestników odbierali nagrody „rodzinnie” nie chcąc tracić z oczu Mam i Tatusiów, co uczyniło cała tą „ceremonię” jeszcze piękniejszą. Nic dziwnego, że wręczający dyplomy i podarunki Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz Magdalena Wawrzeczko z Ministerstwa Obrony Narodowej RP z uśmiechem i nieskrywanym entuzjazmem witali każde nagradzane dziecko.
Oceniające prace jury po długich obradach dokonało następującego wyboru:
W kategorii wiekowej do lat 6
1. Daria Bury
2. Gabriel Łacek
3. Maria Mucha
wyróżnienie Antoni Mucha
W kategorii wiekowej 7 – 10 lat
1. Piotr Bieniek
2. Joanna Bąk
3. Lena Białek
wyróżnienie Karol Sikora
W kategorii wiekowej 11 – 13 lat
1. Jakub Moszczyk
2. Hanna Michałek
3. Julia Janiszewska
wyróżnienie Natalia Skurzok
Jednocześnie mając świadomość, że każde dziecko włożyło w swój rysunek wiele pracy i serca – wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy.
Przyszedł czas aby na scenie pojawiła się niecierpliwie wyczekiwana Orkiestra Wojskowa z Krakowa pod batutą mjr Dariusza Byliny, której występ osobiście zapowiedziała Wójt Gminy Istebna, podkreślając prezentowany przez nią kunszt artystyczny oraz wyrażając radość z faktu, iż taka właśnie muzyka zdobywa sobie serca mieszkańców Trójwsi oraz turystów, oficjalnie powitała ona także naszych gości Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda oraz Magdalenę Wawrzeczko z Biura Ministra Obrony Narodowej.
Pani Wójt poprosiła o kilka słów Ministra Stanisława Szweda, który przedstawił ideę tegorocznych pikników wojskowych realizowanych pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Mają one z jednej strony pokazać dozbrajającą się armię, która mimo wojny na Ukrainie i niespokojnej sytuacji na Białorusi ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony być okazją do wyrażenia naszej wdzięczności żołnierzom za ich pełną oddania Polsce służbę.
W wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Krakowa usłyszeliśmy między innymi wiązankę pieśni żołnierskich i utworów filmowych, piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”, „Być kobietą”, Flying Home by Birds of Paradise, którą wykonała Małgorzata Szybisty. Jako bis orkiestra przedstawiła Blue Moon i motyw muzyczny z filmu 07 Zgłoś się.
Po koncercie muzykom dziękowała Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek–Chudecka, która także na ich ręce wraz z upominkiem złożyła skierowane do wszystkich polskich żołnierzy życzenia z okazji przypadającego we wtorek Święta Wojska Polskiego – szacunku do munduru, wszelkiej pomyślności, Bożego błogosławieństwa oraz podziękowania za tak ważne dzisiaj poczucie bezpieczeństwa.
W III Pikniku Wojskowym udział wzięli także Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski oraz Radni Gminy Istebna w osobach: Magdalena Mucha, Kazimierz Łacek, Michał Kohut, Hubert Kukuczka i Ignacy Zowada.
Pyszną, tradycyjną kuchnię regionalną zapewniły nam Panie z KGW Istebnianki i KGW Jaworzynka oraz Karczma Olza, która przygotowała jedną z konkursowych grochówek.
Wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia jednostkom wojskowym, Ochotniczej Straży Pożarnej z Koniakowa Centrum, Grupie Beskidzkiej GOPR, Kołom Gospodyń Wiejskich, a zwłaszcza Ministerstwu Obrony Narodowej RP składamy serdeczne podziękowania!
Fotogaleria dostępna na stronie: https://istebna.eu/turysta/fotoreportaz/piknik-wojskowy