2018
„Fotografią patrzeć na świat” – warsztaty fotograficzne w lokalnych szkołach
Poznanie pasjonującego i odkrywczego świata fotografii, rozbudzenie w dzieciach i młodzieży pasji do fotografowania – to główny cel inicjatywy społecznej, która realizowana była w dniach 16-18 październik tego roku dla uczniów naszych szkół.
„Fotografią patrzeć na świat” to cykl warsztatów, jakie Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej przy współpracy z animatorami wrocławskiego TIFF Center przeprowadzili warsztaty z cyjanotypii, spaceru fotograficznego oraz kamery otworkowej dla 15-osobowej grupy dzieci z Zespołu Szkolno – przedszkolnego w Istebnej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce.
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii. Dzięki łatwemu procesowi wykonywania unikalnych odbitek cyjanotypia dla uczestników była niezwykle atrakcyjną metodą fotograficzną. Na specjalnie przygotowanych kartkach papieru uczestnicy warsztatów odbijali zdjęcia w negatywach lub przedmioty takie jak np. liście. Podczas warsztatu uczestnicy sami rozrabiali odczynniki chemiczne, nakładali emulsję na papier, naświetlali oraz wywoływali przy użyciu bieżącej wody i wody utlenionej dla utrwalenia obrazów. W efekcie uzyskali błękitne obrazy, które po warsztatach każdy z uczestników zabrał do domu.
Po krótkim wprowadzeniu merytorycznym, udzieleniu kilku cennych rad i zasad w fotografowaniu dzieci udały się na spacer fotograficzny wokół szkoły, by w ciekawy sposób sfotografować to co widzą, zrobić fotograficzny portret czy zdjęcie w ruchu. Następnie, po powrocie do sali prowadzący na podstawie trzech wybranych przez dzieci zdjęć omawiali je.
Kolejnym, ostatnim etapem każdych zajęć była camera obscura. Kamera otworkowa była okazją do zaobserwowania, jak działa fotografia w jej najczystszej postaci. Podczas dzieci poznały mechanizm, dzięki któremu powstają i są utrwalane świetlne obrazy. Dzieci tworzyły kamery otworkowe z pomieszczeń, w których się znajdowały zakrywając dokładnie wszystkie okna, pozostawiając jedynie kilkumilimetrową dziurkę w jednym z nich. Będąc wewnątrz „aparatu” widziały jak za pomocą światła wpadającego do pomieszczenia ukazywały się im obrazy zza okna – samochody, budynki. Była to bardzo ciekawa lekcja fizyki, która spełnia w fotografii bardzo ważną funkcję.
Bardzo dziękujemy wszystkich Dyrektorom szkół: pani Grażynie Przybyła, panu Robertowi Biernackiemu i panu Andrzejowi Ryłko za otwartość na tę inicjatywę, pomoc w jej promocji oraz za udostępnienie pomieszczeń na cele warsztatów. Dziękujemy także nauczycielom – opiekunom.
Czas spędzony na tych warsztatach był czasem niezwykle twórczym, rozbudzającym w dzieciach pasję do fotografii. Dla dzieci odkryciem było to, że smartphone nie jest tylko narzędziem do gier i surfowania w necie, ale może również służyć do tworzenia dzieł sztuki i wyrażania w ten sposób siebie i swojego postrzegania świata. Teraz już wiemy na pewno, że można fotografią patrzeć na świat!
Karina Czyż
fot. TIFF Center
Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Aktywni w kulturze – część II” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.