2019
Dzień Liczby "Pi"
Spotkanie z Ludolfiną
Amerykański zapis daty 14 marca to „3.14”, a to kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π. Stąd naukowcy tę datę wybrali do stworzenia specjalnego dnia, Dnia Liczby π. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w muzeum nauki w San Francisco ponad 30 lat temu, a wkrótce potem rozprzestrzeniły się na cały świat. Liczba π jest znana również jako ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena, który podał jej przybliżenie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. W tym roku, po raz kolejny także w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień.
Przygotowaniem imprezy zajęły się uczennice klasy 3 B gimnazjum: Zuzanna Gorzołka, Janina Juroszek, Aleksandra Legierska, Karolina Legierska, Magda Sikora oraz klasy 8B szkoły podstawowej: Łucja Bury, Martyna Bury pod opieką Grażyny Pince-Polok. Obchody Dnia Liczby π miały na celu przybliżyć historię liczby π i zapoznać z ciekawostkami dotyczącymi tej liczby. Z tą myślą została wykonana gazetka w holu szkoły, a uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o liczbie π.
Miłym akcentem tego dnia, podobnie jak w ubiegłych latach, był słodki poczęstunek własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami (ponad 700 sztuk!!!) w kształcie koła, udekorowanymi literą π, ponieważ liczba π to iloraz obwodu koła przez jego średnicę.
Najciekawszym elementem obchodów Dnia Liczby π były konkursy związane z liczbą π. Jeden z konkursów, który jest już tradycją w naszej szkole, polegał na podaniu z pamięci jak największej ilości kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π . Rywalizacja była zacięta. Pobity został ubiegłoroczny rekord! A oto wyniki:
I miejsce Błażej Krężelok kl.3F (227 zapamiętanych cyfry)
II miejsce Oliwia Matuszny kl.8B (127 zapamiętanych cyfr)
III miejsce Kamila Michałek kl.5c (40 zapamiętanych cyfr)
Kolejny konkurs dotyczący liczby π to konkurs, w którym należało podać jak najwięcej wyrazów zawierających w swojej nazwie literę π. Uczniowie pracowali w dwuosobowych drużynach, zapisując swoje propozycje na kartkach. Ogromne emocje towarzyszyły tym zmaganiom. A tak przedstawiają się wyniki:
KLASY 4, 5, 6
I miejsce - 54 wyrazy
Klaudia Michałek i Nadia Łacek kl.5b
II miejsce - 52 wyrazy
Barbara Juroszek i Anna Kukuczka kl.6b
III miejsce - 50 wyrazów
Anna Czepczor i Patrycja Michałek kl.5a
KLASY 7, 8, 3 gimnazjum
I miejsce - 71 wyrazów
Oliwia Matuszny i Paweł Legierski kl.8b
II miejsce - 58 wyrazów
Julia Jojko i Sebastian Strokosz kl.7a
III miejsce - 51 wyrazów
Paula Kubieniec i Beata Byrtus kl.3b
Ponadto, uczniowie klas młodszych prześcigali się w rysowaniu okręgów na czas oraz mierzyli obwody figur mających kształt koła i dzielili przez długość średnicy, starając się ,aby pomiary były jak najdokładniejsze.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom! Cieszę się, że tylu uczniów wzięło udział w zorganizowanych konkursach. Uczennicom, przygotowującym ten dzień, dziękuję za zaangażowanie w realizację tego wydarzenia.
Mam nadzieję, że był to udany dzień. Kolejny raz udowodniliśmy, że odkrywanie matematyki daje dużo pozytywnej energii i satysfakcji. Oby takich dni było jak najwięcej.
Grażyna πnce-Polok