Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
1.09
2020

Wakacyjna Akademia Sztuki w muzeum

          Wakacyjna Akademia Sztuki w Muzeum na Andziołówce tym razem rozpoczęła się nieco inaczej niż co roku. Z powodu panującej pandemii musieliśmy zmienić termin organizacji warsztatów jak i ograniczyć ilość jej uczestników. Koniec sierpnia był dobrym momentem aby spotkać się z dziećmi i młodzieżą na warsztatach artystycznych. Chętnych nie brakowało a stali bywalcy nie zawiedli choć tęskniliśmy za resztą znajomych twarzy. Dzieci aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu, w plenerze, we współpracy w grupie uczyły się fascynujących sztuk plastycznych, tym razem zdobniczych.

            Tworzenie książki od podszewki to pierwsze zajęcia, które rozpoczynały tegoroczny cykl spotkań. Prowadząca Pani Anna Jackowska – grafik, wprowadziła w świat papieru i razem z dziećmi krok po kroku przygotowywała papier do powstania książki oraz technikę marmurkowania, która zdobi okładki książek oraz ich wnętrza jako wyklejki. Dzieci bawiły się kolorami przy użyciu farb olejnych, terpentyny i wody. Efekty różnych kolorów farby olejnej wkraplanej i rozpływającej się na wodzie dawały fantastyczne efekty, które potem przenoszone przez nałożenie na powierzchnię arkusza papieru, wyjmowane z kąpieli, umieszczane obrazkiem do góry w celu wysuszenia służyły do zdobienia. Radość z efektów ogromna!

            Martwa natura węglem rysowana. Dzban, dwa jabłuszka obok, ustawione na stoliku w sposób widoczny, oświetlone padającym światłem tak by mogły zostać odwzorowane węglem na kartce papieru. Pani Renata Gorzołka – plastyk postarała się o to aby dzieci swobodnie i płynnie zapełniały przestrzeń białej kartki papieru zachowując kształty i cienie, zatrzymując na pewien czas chwilę. Zauważamy coś ważnego, cierpliwość nie zna granic... Niesamowite, jak precyzyjnie i dojrzale dzieci wykonały swoje prace, czego dowodem jest podziw rodziców. Chwila, którą zatrzymały na pewno na długo zostanie w ich pamięci i na papierze.

            Dniem następnym był czwartek. Linoryt od kilku lat cieszy się popularnością a tematyką była “Dziewczynka z latarenką”, jeden z najpiękniejszych drzeworytów Jana. To nie łatwa sztuka ale Zbigniew Wałach – artysta muzyk zadbał o to aby dzieciom wyszło. I wyszło cudnie. Przeniesienie projektu własnego szkicu na płytkę linorytu a później wygrawerowanie specjalnie do tego służącym dłutem jasnego tła i odbicie nałożonej wcześniej na nią farby na czysty papier zadowoliło dzieci, gdyż dokonały następnego kroku na drodze ku grafice.

            W piątkowy słoneczny dzień, uczestnicy kończyli prace z Anią nad powstawaniem książki. W ruch poszedł znów klej i papier marmurkowy, który po wyklejeniu zdobił wnętrze notatnika, po czym czekał na wyschnięcie. W tym czasie Małgorzata Owczarczak wprowadziła dzieci w tajniki kaligrafii. Zaczynaliśmy od początku, od kresek cieńszych, szerszych, które jak się okazywało nie były takie łatwe do wykonania. Przeszliśmy do ćwiczeń literek pisma uncjalnego stosując początkowo pisaki kaligraficzne. Dłonie słuchały i tutaj, udawało się. Cierpliwości nie brakowało. Dzieci zafascynowane pismem chciały więcej, więc dla nich na miejscu naszkicowane zostały rysunki ich własnych inicjałów zdobionych gałązkami z kwiatami. Były zachwycone. Mogły uczyć się kaligrafii poprzez zdobienie pisakiem inicjałów imiennych. Efekty prac samodzielnie przenosiły na okładkę notatnika tym samym kończąc połączenie kaligrafii z techniką zdobniczą, ze sztuką.

            Kreatywność dzieci w pozowaniu do obrazów była ostatnim elementem w sztuce fotografii pt. “Żywe obrazy”. Dzięki zamiłowaniu do fotografii, Ewa Cudzich wykonała prace, które pamiętać będą długo uchwycone chwile.

            I tak zakończyliśmy działania w ramach naszej wakacyjnej akcji. Powstało kilkadziesiąt pięknych prac, które zobaczyć możecie na profilu facebookowym muzeum.

Mamy nadzieję, że wyniosą lekcję na całe życie.

Warsztaty poprowadzili:

Anna Jackowska, Renata Gorzołka, Małgorzata Owczarczak, Ewa Cudzich,Zbigniew Wałach.

Wszystkim uczestnikom i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i zaufanie.

Zrealizowano w ramach projektu „ Akademia Sztuki Jana Wałacha V” dofinansowanego ze środków gminy Istebna.

Oprac.: Małgorzata Owczarczak

Fot. Ewa Cudzich.

 



Dodał: (7472)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2024/10/5 2024/10/12 2024/10/13 2024/10/19 2024/10/20 2024/10/26 2024/10/27