Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
31.07
2023

28. FESTYN ISTEBNIAŃSKI w ramach jubileuszowego 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Za nami dwa dni świętowania pełne folkloru i tradycji, czyli 28. już Festyn Istebniański, który zorganizowany został w ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej Roksana Klamka przybliżyła jego uczestnikom historię pierwszego Festynu, jaki odbył się 5 sierpnia 1995 roku. Ciekawostką szczególnie dla młodego pokolenia było z pewnością to, iż budowa ówczesnego amfiteatru zakończyła się zaledwie 2 godziny przed rozpoczęciem występów, a przybyłe natenczas do Istebnej zespoły musiały przebierać się w autokarach, bowiem nie było jeszcze stosownego zaplecza w postaci szatni.

Tegorocznemu Festynowi Istebniańskiemu towarzyszył kiermasz twórczości ludowej oraz szeroka oferta warsztatów prowadzonych przez naszych twórców. Tajniki beskidzkiego haftu krzyżykowego przed zainteresowanymi odsłaniała hafciarka, której wyroby posiadają certyfikat GÓROLSKO SWOBODA produkt regionalny – Weronika Łacek. Niełatwa sztuka wykonywania tradycyjnych czepców metodą igiełkową prezentowana była przez niezwykle utalentowaną Kingę Zawada, a dzięki zasłużonemu wieloletnią pracą na rzecz rzemiosła ludowego Janowi Zogacie poznaliśmy archaiczną umiejętność wyplatania koszyków z korzenia świerkowego. Nie zabrakło też stoiska z szydełkowaną biżuterią i ozdobami, na którym warsztaty prowadziła Monika Kubieniec. W drugim dniu Festynu uczestniczący w nim twórcy ludowi, a także prowadząca Centrum Pasterskie w Koniakowie Maria Kohut otrzymali od Gminnego Ośrodka Kultury podziękowania za wspieranie instytucji w promocji gminy i kultywowaniu naszej tradycji.

Oprócz prac naszych rodzimych rękodzielników podczas kiermaszu twórczości ludowej zakupić można było także obrazy i ceramikę Heleny Setli oraz wyroby pochodzące z Pracowni Ceramicznej „Gliniana Koniczynka”, a także  rzeźby Roberta Wrzeszcza.

W sobotnie popołudnie  na scenę Amfiteatru „Pod Skocznią” jako pierwsi weszli członkowie Zespołu Regionalnego Jaworze działającego przy tamtejszym OSP. Zaprezentowali oni tradycyjne pieśni i tańce Śląska Cieszyńskiego, w tym jeden ze starszych tańców – szołtyskę. Jesienią tego roku prowadzona przez Danutę Pawlus grupa będzie obchodzić 20-lecie swej reaktywacji. Zespół ma na koncie wiele występów krajowych i zagranicznych, między innymi w Szwajcarii i Chorwacji.

Kolejny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Beskidzka z Mesznej wykonał swój jubileuszowy program z okazji 10-lecia istnienia, na który złożyły się pieśni, przyśpiewki oraz żywiołowe tańce Górali Żywieckich. Dzięki ich kapeli usłyszeliśmy brzmienie tradycyjnych dud.

Jako trzeci na scenie pojawił się dobrze znany nam Zespół Regionalny „Koniaków”, który swój występ rozpoczął grą na trombitach, po czym zobaczyliśmy ich w repertuarze, na który składają się utwory i tańce z Trójwsi Beskidzkiej. Na piszczałce oraz rogu pasterskim pięknie zagrał Janusz Macoszek. Szczególnie wzruszający był moment, kiedy po podziękowaniach dla zespołu jego kierownik muzyczny i choreograf Janusz Macoszek wręczył otrzymany kwiat słonecznika swej nauczycielce Pani Józefie Juroszek, która jak powiedział zaszczepiła w nim miłość do folkloru i tradycji.

Nadszedł czas występu wielopokoleniowego Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko”, którego program podzielony został na dwie części. Pierwsza utrzymana w tradycji kultury łowickiej z oberkiem i kujawiakiem, druga już typowo góralska. „Pilsko” w przyszłym roku z okazji 70-lecia swej działalności koncertować będzie w Australii.

Ze Słowenii do Istebnej przybyła akademicka grupa folklorystyczna Akademska folklorna skupina France Marolt z Lublany, która zaprezentowała nam układ tańców „Medobere jagude” z regionu Gorski Kotar, który obecnie leży poza granicami Słowenii. Jako ostatni zaprezentował się nam Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, a charakterystycznym elementem tego występu były utwory wykonywane na dudach. Wieczorem „dowodzenie sceną” przejął Dj Zahar, dzięki któremu Zabawa Taneczna Pod Gwiazdami zakończyła się niewiele wcześniej niż noc.

Podczas pierwszego dnia Festynu Istebniańskiego zawitali do nas przedstawiciele głównego organizatora Tygodnia Kultury Beskidzkiej – Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a także Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie.

Program niedzielny tradycyjnie rozpoczął się od wielobarwnego, rozśpiewanego i roztańczonego korowodu, w którym udział wzięły wszystkie występujące w tym dniu zespoły, a także gościnnie „Żeńcy Wielkopolscy”. Nad bezpieczeństwem podczas tego pięknego, ale i logistycznie wymagającego elementu Festynu Istebniańskiego czuwali strażacy z naszych Ochotniczych Straży Pożarnych w Istebnej Centrum oraz Koniakowie Centrum.

Wchodzących na teren amfiteatru artystów witała Roksana Klamka, a każdy z zespołów dawał przed sceną krótki popis swych umiejętności. Po korowodzie na scenę zaproszony został Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej Lesław Werpachowski, który nie krył zadowolenia z współuczestnictwa Istebnej w wielkim święcie folkloru, jakim jest TKB, jednocześnie podkreślając niezwykły rozmach tego organizowanego na licznych estradach wydarzenia oraz spektakularną liczbę jego uczestników i imprez towarzyszących. Za owocną współpracę dyrektor dziękował samorządowi Gminy Istebna oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury, po czym przekazał na ręce obecnie zastępującej dyrektora GOK, PIT i BP w Istebnej Roksany Klamka pamiątkowy dyplom dla Komitetu Organizacyjnego Festynu Istebniańskiego za długie lata współpracy w ramach TKB. Dyplomy wręczone zostały także dla zasłużonych dla Festiwalu artystów i zespołów z Gminy Istebna. Otrzymali je: Józef Rucki, Zespół Regionalny „Istebna”, Zespół Regionalny „Koniaków”, Monika Wałach-Kaczmarzyk oraz Jan Zogata.

Nadszedł czas artystycznej uczty i w amfiteatrze zaczęła rozbrzmiewać muzyka – to Zespół Regionalny BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego rozpoczął swój występ. Zespół zaprezentował tańce i przyśpiewki z pogranicza regionu Górali Babiogórskich i Żywieckich. Następnie na scenie pojawił się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bestwina kultywujący zapomniany folklor lachowski z północnej części Żywiecczyzny oraz małopolskiej części pogórza beskidzkiego.

Dodatkową, cieszącą się wielkim zainteresowaniem atrakcją niedzielnego programu była Wioska Pasterska zorganizowana przez Marię Kohut z Centrum Pasterskiego w Koniakowie. Odbywały się w niej warsztaty tradycyjnej obróbki wełny oraz wytwarzania serów z ich degustacją.

Z pewnością bardzo wyczekiwaną była prezentacja naszego rodzimego Zespołu Regionalnego „Istebna”, który jest najstarszym istniejącym do dzisiaj polskim zespołem regionalnym, a także prawdziwą wizytówka naszej gminy  - znaną nie tylko w naszym kraju, czy Europie, ale i na innych kontynentach. Koncertowali już w Australii, czy też Japonii, otrzymując mnogość nagród, dyplomów i tytułów, a co najważniejsze zdobywając serca słuchaczy i widzów… czasem nawet Złote i Srebrne…

Brawurowy występ zobaczyliśmy także w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF, w którego składzie tańczą i grają studenci wielu poznańskich uczelni pod czujnym okiem kierownika i choreografa Dariusza Majchrowicza. Podczas tegorocznego TKB grupa prezentuje program, na który składają się tańce i przyśpiewki z okolic Rzeszowa, Krzczonowa oraz Lachów Sądeckich.

Jako ostatni na scenie pojawił się zespół z Rumunii. NEGRENI z  leżącej w Transylwanii Negreni zaprezentował tradycyjne wesele z towarzyszącymi mu tańcami i pieśniami opowiadającymi o życiu rodzinnym, a także mówiącymi o wadach i zaletach przyszłych małżonków. Po zakończeniu występów artystycznych odbyła się góralska potańcówka, do której przygrywały kapele „Ochodzita” i „Jacy Tacy”.

Dodatkowymi atrakcjami podczas obu dni Festynu Istebniańskiego były: wystawa fotografii „Festyn Istebniański bogaty rzemiosłem” oraz przepyszna kuchnia regionalna serwowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Istebnianki” i Restaurację Dwór Kukuczka. Nie zabrakło także strefy zabaw dla dzieci, nad której funkcjonowaniem czuwały firmy Mania Zabawy i Bumper Ball z Cieszyna.

Organizatorami Festynu Istebniańskiego byli: Gmina Istebna, Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nad organizacją Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w ramach którego odbywał się Festyn czuwa Rada Programowo-Artystyczna na czele z dyrektorem – Magdaleną Koim. Organizatorem TKB jest także Województwo Śląskie. Patronem Honorowym Tygodnia Kultury Beskidzkiej  jest Prezydent RP Andrzej Duda.

Fotogaleria dostępna na stronie Urzędu Gminy w zakładce Strefa Turysty.

 

https://nikidw.edu.pl/



Dodał: Magdalena Rucka (9018)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2025
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń